Haftalık Online Okuma Listeniz diPost Yayına Başlıyor

Yazar: Said Dağlı

Bizim yapmaktan çok keyif aldığımız ama yaparken de bir o kadar zorlandığımız şeylerden biri blog okumak. Blog derken yalnızca kişisel bloglardan bahsetmiyoruz tabii ki. Çok yazarlı bloglar ve hatta online dergilerde, gazetelerde yayınlanan içerikleri takip etmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken zorlanmamızın sebebi ise içerik kalabalığı. Çok sevdiğimiz bir dergi bile söz konusu olsa, on yazıdan biri bizim ilgimizi çekecek bir konuda oluyor. (Bu bizim bloğumuz için de geçerli. Muhtemelen on yazıdan en fazla biri sizin ilginizi çekiyordur.) Üstelik sosyal medya yazılı, görsel ve işitsel içeriklerle dolup taşıyor. Biz ilgimizi çekecek içeriklere ulaşmak için bu kadar çaba harcıyorken; okuduğumuz, beğendiğimiz ve sizin de ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz içerikleri kendimize saklamamaya karar verdik. Uzun süredir aklımızda olan diPost’u hayata geçirmek için kollarımızı sıvadık.

diPost, her haftanın sonunda, o haftanın okumalarından (bazen bir podcast, ya da bir YouTube videosu da olabilir tabii) küçük bir seçkiyi takipçilerinin e-posta kutusuna ulaştıracak. Her içeriğin sizin de ilgi alanınıza hitap edeceğini iddia edemeyiz tabii. Ama bu baş döndürücü içerik izdihamında, listemizde sizin de ilginizi çekecek en azından bir blog yazısı, belki ufkunuzu açacak bir podcast ya da dikkatinizden kaçan bir haber bulunması için elimizden geleni yapacağız. Genel konu başlıklarımız diKraft’ınkiyle aynı: kent, tarih, sanat ve tasarım (ve bazen de hayata dair genel konular…) Sizin için hazırlayacağımız haftalık okuma listesini kaçırmamak için hemen abone olun, hafta sonlarınız için bir nefeslik ara verin.

Neler Var? Nasıl Var?

Her diPost gönderisi için şu kadarlık bir liste hazırlayacağız diye söz veremiyoruz. Sırf bir hedefi tutturmak için kalitesinden emin olmadığımız yazılar paylaşmak da istemiyoruz. O hafta biz ne kadar içeriğe ulaşabilmişsek, ne kadar yazı okuyup size önerebileceksek o kadarlık bir liste oluşturacağız. Bu bazen dört olur, beş olur; bazense on beş olur, yirmi olur. Kim bilir?

Sizlerin de önerilerine her zaman açığız! Bize Twitter ve Instagram üzerinden önerilerinizi mesaj atabilirsiniz, ya da dipost@dikraft.com üzerinden bize e-posta atabilirsiniz. Maalesef, önerilerinizin hepsini yayımlayabileceğimize (ve hatta okuyabileceğimize) dair söz veremiyoruz. Örneğin, bizim listemize girmesi için kendi yazınızı bize gönderirseniz, biz de onu yayımlayamazsak, bu yazınızı beğenmediğimiz ve paylaşmaya değer bulmadığımız anlamına gelmez. Yalnızca, bizzat okuyabildiğimiz ve bizzat önerebildiğimiz yazıları diPost’a koyacağımız için, sizin yazılarınızı paylaşamazsak bize darılmayın lütfen.

Bültenimizin içindeki yazıların tanıtımlarına daha kolay erişebilmeniz için yazıları birden başlayarak numaralandırıyoruz. Bu numaralandırmanın da yazılar arasında hiyerarşik bir durum oluşturmadığını, yalnızca merak ettiğiniz yazının açıklamasına daha kolay ulaşmanız için bir rehber olduğunu belirtmek isteriz. Paylaştığımız yazıları genellikle rastgele bir sıralama ile bültenimize koyuyoruz. Bunun ufak tefek istisnaları olabilir: İngilizce yazıları sona saklıyoruz mesela, ya da aynı konu üzerinde birden fazla yazı paylaşacaksak onları bir arada vermeye çalışabiliriz.

Hemen Abone Olun

diPost’a substack üzerinden abone olup okuma listemize her cumartesi günü ulaşabilirsiniz. Eğer bu listeyi e-posta olarak almak istemiyorsanız, diKraft’ın web sitesi üzerinden görüntülemek istiyorsanız pazar sabahını bekleyebilirsiniz. E-posta olarak gönderdiğimiz her listeyi ertesi gün diKraft.com’da paylaşmaya çalışacağız.

Önerileriniz, tavsiyeleriniz ve şikayetleriniz için DM kutularımız açık olduğu gibi, dipost@dikraft.com üzerinden mail gönderebilir ya da aşağıdan bu yazıya yorum bırakabilirsiniz.

Bunları Okudunuz Mu?

Yorum Bırak