diPost Mart Ayı Okumaları

Online Okumalar ve İçerik Önerileri

Yazar: Said Dağlı

diKraft yazarları olarak, “Biz ilgimizi çekecek içeriklere ulaşmak için bu kadar çaba harcıyorken; okuduğumuz, beğendiğimiz ve sizin de ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz içerikleri kendimize saklamamaya karar verdik” diyerek diPost’u başlatmıştık. diPost, abonelerine her cumartesi sabahı o haftanın tavsiye edilen online okumalar ve içeriklerini eposta olarak ileten bir e-bülten. Şubat ayı sonunda başladığımız diPost macerasında, Mart ayında 100 aboneye ve toplamda tavsiye edilen 42 içeriğe ulaştık. Bu yazımızda, Şubat ayının sonu ve Mart ayı içerisinde abonelerimizle paylaştığımız online okumalar ve diğer içerik önerilerini konu başlıklarına ayırarak, derli toplu bir biçimde siz okuyucularımıza sunuyoruz. diPost’a hâlâ abone değilseniz: şimdi abone olun!

Bu ay radarımıza takılan platformlar: diKraft, Birikim Dergisi, Ayrancım Gazetesi, Lavarla, Oggito, Manifold, Independent Türkçe, Ottoman History Podcast, National Geographic, Perspectives on History, K24, Gazete Bilkent, Gaia Dergi, Medyascope, ArtFull Living, Psyche, Literary Hub,  TechCrunch,  BBC,  Smithsonian Magazine, Egoist Okur,  Nehna, History.

İçindekiler:


Tarih ile İlgili Online Okumalar

diPost’ta, Mart ayında, tarih ile ilgili altısı Türkçe ve ikisi İngilizce olmak üzere sekiz yazı ve bir de Türkçe podcast derledik. Anahtar kelimelerimiz: Arşivler, Osmanlı, İstanbul, Ankara, Bürokrasi, Misyonerler, Samuraylar, DNA

 1. Türkiye Tarihi ile ilgili Online Arşivler / Ayşenur Çenesiz
 2. Bir Osmanlı Erdemi: Kendi Hâlinde Olmak / Said Dağlı
 3. İstanbul Mahallelerinde Bir Gezinti / Ayşenur Çenesiz
 4. Fransız Seyyah Charles Texier Gözüyle 19. Yüzyıl Ankarası / Aykut Alyanak
 5. Garden Bar / Gökhan Akçura
 6. Kahire’den St. Petersburg’a Firkovitch Yazma Koleksiyonunun Hikayesi / Ömercan Kaçar
 7. İtikadın Peşinde: Osmanlı Bürokratları ve Amerikan Misyonerleri / Emrah Şahin / (Podcast)
 8. These Samurai Devotees Bring a Cherished Culture Back to Life / Gail Tsukiyama
 9. History and DNA: Finding our Roots / James H. Sweet

1 – Türkiye Tarihi ile ilgili Online Arşivler

Ayşenur Çenesiz – diKraft – 800 Kelime

“Dijital zamanın araştırıcıları ve meraklıları olarak bizler, belki o eski arşiv dostluklarını yakalayamıyoruz ama, bu zamanın hızından ve sunduğu çeşitlilikten şükür ki faydalanabiliyoruz. Ben de dolaşırken oldukça keyif aldığım Türkiye tarihi ile ilgili video, fotoğraf ve yazıların derlendiği beş online arşivi sizler için derledim…”

Okumaya Devam Et »


2 – Bir Osmanlı Erdemi: Kendi Hâlinde Olmak

Said Dağlı – diKraft – 2100 Kelime

“En basit ifadesiyle toplumla uyumlu yaşamak, başkalarına zarar verecek herhangi bir davranış içerisinde bulunmamak şeklinde tanımlanabilecek olan Kendi Hâlinde Olmak erdemi hakkında neler biliyoruz, Osmanlı hukukî belgelerinde bu ifade karşımıza nasıl çıkıyor, bu durum Osmanlı’nın toplumsal yapısı hakkında bize ne gibi fikirler geliyor, biraz anlamaya çalışalım…”

Okumaya Devam Et »


 3 – İstanbul Mahallelerinde Bir Gezinti

Ayşenur Çenesiz – diKraft – 650 Kelime

“Mıgırdıç Margosyan, Zaven Biberyan… Zihnimdeki Ermeni edebiyatının mizahşör yazarları listesine bir isim daha eklendi: Hagop Baronyan. Margosyan ve Biberyan gibi Baronyan da yaşadığı dönemi, içinde bulunduğu çevreyi, tanış olduğu ya da olmadığı insanları, geleneksel kodları, düşünce biçimlerini, yeme-içmeyi, giyim-kuşamı ve belki de saymayı unuttuğum birçok şeyi gözlemliyor ve sorguluyor. Gözlemlerini ve sorgulamalarını, her daim ‘inceden’ dokunduran üslubundan geçirirken okuru da zihninden içeriye buyur ediyor. Bu yazıda Baronyan’ın davetlerinden birine icabet edeceğiz: İstanbul Mahallelerinde Bir Gezinti.”

Okumaya Devam Et »


4 – Fransız Seyyah Charles Texier Gözüyle 19. Yüzyıl Ankarası

Aykut Alyanak – Ayrancım Gazetesi – 1800 Kelime

“Fransız mimar, arkeolog ve gezgin Charles Texier, 1833 ve 1843 yıllarında olmak üzere iki kez Fransız Hükûmeti tarafından Anadolu’ya gönderildi. Anadolu’da yürüttüğü kapsamlı çalışmalarını “Küçük Asya” isimli üç ciltlik kitap olarak yayımlayan Texier’in bu dev eseri, yayınlanır yayınlanmaz bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı. Bu eserin, daha Millî Mücadele devam ederken, 1923 yılında Ali Suat Bey tarafından Arap harfleriyle Türkçe’ye tercüme edilerek basımı yapıldı. O eserdeki dikkatimizi çeken notları şöyle aktarıyoruz.”

Okumaya Devam Et »


5 – Garden Bar

Gökhan Akçura – Manifold – 2000 Kelime

“Netflix’te yayımlanan Pera Palas’ta Gece Yarısı dizisi 1919 İstanbul’unda geçiyor. Dizide yeniden üretilmiş iki ana mekân var: Pera Palas ve Garden Bar. Dizinin tarih danışmanı Gökhan Akçura Garden Bar’ın tarihini anlatıyor.”

Okumaya Devam Et »


6 – Kahire’den St. Petersburg’a Firkovitch Yazma Koleksiyonunun Hikayesi

Ömercan Kaçar – Independent Türkçe – 900 Kelime

“Firkovitch koleksiyonunda sadece İbranice ve Arapça yazmalar değil Seferad Yahudilerinin kullandığı Ladino dilinde eserler de bulunmaktadır. Yaptığı araştırmayla bu belgeleri gün yüzüne çıkaran Alla Markova, yazmalar arasında dinî metinler, özel mektuplar, astronomiye ve eczacılığa dair belgeler olduğunu belirtmektedir.”

Okumaya Devam Et »


 7 – İtikadın Peşinde: Osmanlı Bürokratları ve Amerikan Misyonerleri

Emrah Şahin (Can Gümüş) – Ottoman History Podcast – 66 Dakika (Podcast)

“Amerikalı misyonerlerin Osmanlı Devleti sınırlarındaki faaliyetlerini incelemek, İslam ve Hristiyan dünyası ilişkilerine dair yaygın kabuller hakkında bize ne anlatır? Osmanlı Devleti sınırları dahilindeki misyoner varlığını tespit, teftiş ve tahdid etmek amacıyla hangi yöntemlere başvurmuş, bu süreç aktörler arasında ne gibi gerilimlere yol açmıştır? Bu bölümde Emrah Şahin ile ”İtikadın Peşinde: Osmanlı Bürokratları ve Amerikan Misyonerleri” kitabı odağında Amerikan misyonerlerinin Osmanlı İmparatorluğu’nda bıraktığı mirası ve devlet erkanı ile misyonerler arasındaki çok katmanlı ilişkiyi değerlendiriyoruz.”

Hemen Dinle »


8 – These Samurai Devotees Bring a Cherished Culture Back to Life

Gail Tsukiyama (Ryotaro Horiuchi) – National Geographic – 700 Words (with a Photo Gallery)

“After years of making images outside of Japan, Ryotaro Horiuchi turned the camera toward his home country. As he questioned what constitutes Japanese identity —and his own identity as a Japanese person— he began looking into matsuri, the communal celebrations held in every region of Japan since ancient times. When Horiuchi attended Fukushima Prefecture’s Soma Nomaoi Festival, where samurai descendants and devotees dress in armor and compete on horseback each July, he was ‘overwhelmed and moved by the power and human aspect,’ he says.”

Continue Reading »


9 – History and DNA: Finding our Roots

James H. Sweet – Perspectives on History – 1500 Words

“In the summer of 2005, I received a phone call from a documentary filmmaker. The filmmaker explained that he was seeking historical insight on the results of a DNA test conducted on a celebrity who wished to remain anonymous; he had questions about African history, the slave trade, and Africans in the American South.”

Continue Reading »


Kent ve Yaşam Hakkında Yazılar

Mart ayı içerisinde, Kent ve Yaşam konularında, tamamı Türkçe 12 blog yazısı derleyip abonelerimize ulaştırdık. Anahtar kelimelerimiz: Futbol, Kahve, Doğa, Bisiklet, Deniz, Göç, Tüketim, Emek.

 1. Kafaya Çıkmak (ve “Kafasız” Futbol) / Tanıl Bora
 2. Pasta-Kent Metaforu: Katmanlar / Fatma Burcu Karakoç
 3. Görünmez Emeğin Müzesi / Aksu Bora
 4. Kahve Dükkanları İnsansızlaşır Mı? / Onur Dinçer
 5. Salda Gölü’ne Toprağın Yaktığı Ağıt / Necati Yalçın
 6. Pedallamak Beraber Güzel! Ankara’da Bisiklet Üzerine Bir Sohbet / Jeyan İdil Aslan
 7. Fransa’nın Bayrağı Değişti ve Kimse Bunu Fark Etmedi / Cevdet Cem Kılınç
 8. Pandemi Bitince de Uzaktan Çalışma Artık Kalıcı Olabilir / Mete Gürkan
 9. Şehirler, Gemiler ve Tersanelerin Ölümü / Cengiz Özdemir
 10. Flanörün Heybeliada Yürüyüşü / Can Öktemer
 11. Sıla Olmak da Zor Gurbet Olmak da / Sema Aslan, Seçil Yersel
 12. Bedavanın Cazibesi / Simge Çınar


1 – Kafaya Çıkmak (ve “Kafasız” Futbol)

Tanıl Bora – K24 – 1100 Kelime

“‘Head for Change’ adlı bu girişimi başlatan Judith Gates, eski futbolcu olan kocası demans hastalığına yakalanmış bir kadın. (Adamın adı da Bill Gates imiş!) Gates, kocasının futbol yüzünden demans hastası olduğunu düşünüyor. Futbol oynarken çok kafa topu mücadelesine giren, birçok çarpışmaya maruz kalan adamcağızın kafasında vınlamalardan rahatsız olduğunu anlatıyor. Ona göre, futbol ‘kafasız’ oynanmalı.”

Okumaya Devam Et »


2 – Pasta-Kent Metaforu: Katmanlar

Fatma Burcu Karakoç – Manifold – 800 Kelime

“Alegorik olarak, her bir tasarımın kesiti aslında pek çok farklı türde, özellikte ve biçimde katman içermektedir. Kente farklı ölçeklerde baktığımızda şehir, bölge, bina veya herhangi bir tasarımı ve onun katmanlarını baz alabiliriz. Bunlar topografik, fiziksel, dijital ya da topolojik katmanlardır ki birleşimleri aslında pastayı ve pastanın bileşenlerini temsil etmektedir. Kentteki gibi pastada da katmanlar birlikte estetik hazzı ve algıyı oluşturur ve yönlendirir. Aslına bakılırsa pasta, katmanların birbiriyle iç içe geçtiği, lezzet ve görünüşün bir kompozisyon oluşturduğu bir tür tasarımdır.”

Okumaya Devam Et »


3 – Görünmez Emeğin Müzesi

Aksu Bora – Birikim Dergisi – 1000 Kelime

“İspanya’da, Bilbao’nun on, on beş kilometre uzağında, Ria Nehri’nin Atlas Okyanusu’na kavuştuğu yerde, çok etkileyici bir sanayi müzesi var. Portugalete Müzesi. 20. Yüzyılda Avrupa’nın en büyük demir çelik işletmesi, oradaymış. Bundan yüz yıl sonra, bugünün emekçileriyle ilgili bir müze kurulsaydı, ziyaretçiler orada ne görürlerdi?”

Okumaya Devam Et »


4 – Kahve Dükkanları İnsansızlaşır Mı?

Onur Dinçer – Ayrancım Gazetesi – 500 Kelime

“Teknoloji ve yapay zekanın gelişimiyle dünyada giderek insansızlaşan bir ticaret trendi mevcut. Tüketimi her geçen gün artan kahvenin bundan etkilenmesi de kaçınılmaz. Peki kahve tam da bu yarışı yavaşlatmanın bir aracı değil miydi? (Yeni bir Starbucks modeli: Pickup Cafe!)”

Okumaya Devam Et »


5 – Salda Gölü’ne Toprağın Yaktığı Ağıt

Necati Yalçın – Lavarla – 450 Kelime

“İnternette küçük bir araştırma sizi, memleketin kaybettiği sulak alan listelerine eriştirebilir. Kendiliğinden bir şeyler olmasını veya bol yağış beklemek, vahim sonuçlara gidiyor. Salda Gölü’nü mutlaka beslemek gerekiyor. Gölün çekilmesi özellikle son birkaç yılda çok artmış. Çekilmenin izlerini renk ve toprak yapısından kolayca fark edebiliyorsunuz.Görmemiştim, okuyor duyuyordum, üzülüyordum. Gördüm, korktum!”

Okumaya Devam Et »


6 – Pedallamak Beraber Güzel! Ankara’da Bisiklet Üzerine Bir Sohbet

Jeyan İdil Aslan – Lavarla – 1000 Kelime

“‘Birkaç insanı daha bisikletli camiamıza katabileceğim için çok mutluyum’ diyerek başladı Tarhan konuşmaya. Bisikletle alakalı çalışmalarını ‘O deniz kıyısına vurmuş deniz yıldızlarını tek tek denize atıyorum gibi hissediyorum bazen,’ diye devam etti. Bisiklet sevgisini Ankaralılara aşılamayı ‘deniz kıyısına vurmuş deniz yıldızlarını denize atmaya’ benzettiğini söylüyor.”

Okumaya Devam Et »


7 – Fransa’nın Bayrağı Değişti ve Kimse Bunu Fark Etmedi

Cevdet Cem Kılınç – Gazete Bilkent – 500 Kelime

“Şimdiki Cumhurbaşkanı Macron da göreve geldiğinden beri otoriter ve güçlü bir siyasetçi imajı verdiğini görebiliyoruz. Macron, bu bayrak değişikliğini yaparak imajına katkı sağlamak ve bayrağı daha önce değiştiren cumhurbaşkanı Valéry Giscard d’Estaing kadar güçlü olduğunu belirtmek istiyor. Bu değişikliğin önümüzdeki nisan ayında yapılacak olan Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimine nasıl bir etkisi olduğunu zaman gösterecek.”

Okumaya Devam Et »


8 – Pandemi Bitince de Uzaktan Çalışma Artık Kalıcı Olabilir

Mete Gürkan – Gaia Dergi – 400 Kelime

“Citrix tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, uzaktan çalışmanın kalıcı olduğunu teyit eden sonuçları ortaya koydu. Tüm katılımcıların %82’si, uzaktan çalışmanın pandemi sonrasında daha yaygın olacağını kabul ediyor. Araştırma, uzaktan ve esnek çalışma seçeneklerinin yetenekli çalışanları cezbetmek ve elde tutmak için anahtar rolü oynadığını gösteriyor.”

Okumaya Devam Et »


9 – Şehirler, Gemiler ve Tersanelerin Ölümü

Cengiz Özdemir – Medyascope – 700 Kelime

“İstanbul adalarında yaşayanların ortak sorusu ‘Gemi ne zaman gelecek?’ olmuştur. Gemi ile ada ilişkisi sarsılmaz bir bağımlılık içerir. Adalı iseniz dakik olmak durumundasınız. Gemiye tabisinizdir. Gemiler hasret çekenleri buluşturur, bazen ayırıp uzaklaştırır, yahut ayrılanları kavuşturur.”

Okumaya Devam Et »


10 – Flanörün Heybeliada Yürüyüşü

Can Öktemer – Lavarla – 2500 Kelime

“Şayet vapur batmadan adaya varabilirsek, İstanbul’daki yeni hayatımıza Heybeliada’da başlayacağız. Gerçi görünüşe göre vapurun içerisinde ikimizden başka endişeli birisi yok gibi. Yolcular bizim endişemizin tam aksine hiç istiflerini bozmadan çaylarını içip, neşeli bir şekilde sohbet ediyor; mideleri bulanmadan gazetelerini okuyup, müzik dinliyorlar. Bu kadar sakin olmaları onların İskandinav kökenlerine mi sahip olması yoksa bizim aşırı Ankaralı olmamızdan mı kaynaklanıyor? Bilmiyorum.”

Okumaya Devam Et »


11 – Sıla Olmak da Zor Gurbet Olmak da

Sema Aslan, Seçil Yersel – Manifold – 2000 Kelime

“Sıla Gurbet söyleşilerini yaparken, hikâyelerin gerisinde, isim verilme sürecinde çoğunlukla bir erkek (baba, oğul, amca, ağabey) figürünün var olduğunu gördük. Biraz oyalandık bu kavşakta; erkek çocuklara Vatan, Toprak gibi isimler verilirken kız çocukları Sıla ya da Gurbet’ti.”

Okumaya Devam Et »


12 – Bedavanın Cazibesi

Simge Çınar – Gazete Bilkent – 550 Kelime

“Hiç kargo ücreti ödememek için ihtiyacınız olmayan bir ürünü sepetinize eklediğiniz oldu mu? Ya da tatlı “BEDAVA” oyuncak ayıyı alabilmek için ihtiyacınız olmayan o yumuşatıcıyı satın aldınız mı? Peki gerçekten bu ürünlerin maliyeti bizim için sıfır mıdır? Ya aslında hiçbir şey ödemediğimizde çok daha fazlasını ödüyorsak ve bunun farkında değilsek?”

Okumaya Devam Et »


Sağlık, Bilim ve Teknoloji Konulu Online Okumalar

Sağlık, Bilim ve Teknoloji konularında üçü Türkçe ve altısı İngilizce olmak üzere toplam dokuz yazıyı sizler için derledik. Anahtar kelimelerimiz: Psikoloji, Coğrafya, Kirlilik, Veri Güvenliği, NFT, Koruma.

 1. Yaratıcılık ve Akıl Hastalıkları ile Delilik Ve Deha Arasındaki İnce Çizgiler / Aynur Kulak
 2. Geçmiş Yaşar, Belki de Gücümüz Onu Nasıl Yorumladığımızda Yatıyor / Alex Schulman
 3. NFT, FNFT ve Art Investment DAO: Çağdaş Sanatın Blokzincir Üzerindeki Geleceği / Oğulcan Yıldırım
 4. The Brain’s Reading of the Body’s State is Key to Mental Health / Camilla Nord
 5. The Little-Known ‘Slow Fire’ That’s Destroying All Our Books / Chloe Vassot
 6. Data-stealing App Found in Google Play Downloaded Thousands of Times / Carly Page
 7. Is the Pilbara the Oldest Place on Earth? / Dan Avila
 8. Europe Says Yes to Messaging Interoperability as It Agrees on Major New Regime for Big Tech / Natasha Lomas
 9. After 25 Years at Sea, Shipwrecked Lego Pieces Are Still Washing Ashore on Beaches in England / Elizabeth Gamillo

1 – Yaratıcılık ve Akıl Hastalıkları ile Delilik Ve Deha Arasındaki İnce Çizgiler

Aynur Kulak – Oggito – 900 Kelime

“Yaratıcılık ve akıl hastalıkları denince kol kola vaziyette birbirini besleyen ayrılmaz bir ikili geliyor akla. Dolayısıyla yaratıcılığı tetikleyen akıl hastalıklarını ve tedavi yöntemlerini okuduğumuz kitap boyunca ilk etapta şu soru kafamızda beliriyor ister istemez: Yaratıcılık psikiyatrik bozukluklarla ilişkili ise eğer, bu hastalıkları tedavi etmek insanlığı nasıl etkiler? Mesela süreli deliliklerle ya da manik ataklarla ortaya çıkan girişimlerimiz veya bipolar ruhumuzu tetikleyen zaman dilimlerinde çözüm sunan yaratıcılıklarımız veya bir sanatçıysak eğer şizoit bir bilinç yarılmasıyla muhteşem bir yaratıcılıkla ortaya çıkacak eserler tedavi süreçlerinden sonra oluşamazsa ne olur? Dünya ne hale gelir?”

Okumaya Devam Et »


2 – Geçmiş Yaşar, Belki de Gücümüz Onu Nasıl Yorumladığımızda Yatıyor

Alex Schulman – K24 – 700 Kelime

“Kendisi de bir terapist olan Hayatta Kalanlar’ın yazarı Alex Schulman ‘travmaların travması’nı anlatıyor: ‘Geçmişimdeki travmayı iyileştirebilmek için onu görmezden gelmeyi bırakmam gerekti.’”

Okumaya Devam Et »


3 – NFT, FNFT ve Art Investment DAO: Çağdaş Sanatın Blokzincir Üzerindeki Geleceği

Oğulcan Yıldırım – ArtFull Living – 1200 Kelime

“Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, sadece piyasalarda değil dünyada da köklü değişimlerin meydana gelmesine sebep oldu. Değişimler birçok alanda etkisini gösterdi ve finans, kültür, sanat gibi alanlar dijitalleşme konusunda hızlı bir ivme kazandı. Bu değişimler sanat, finans ve teknoloji alanında ortak bir kümeye sahip olan blokzincir (blockchain) içerisindeki NFT’leri karşımıza çıkardı.”

Okumaya Devam Et »


4 – The Brain’s Reading of the Body’s State is Key to Mental Health

Camilla Nord – Psyche – 1900 Words

“How are you feeling right now? Your brain has many jobs, but its most important might be to answer this question. Perhaps you are hot, relaxed, hungry, in pain – or something else? Your ability to sense the physical state of your body in this way helps you survive. It helps you eat instead of starve. It tells you to call the hospital if you feel you might be having a heart attack. But how do you know how you feel?”

Continue Reading »


5 – The Little-Known ‘Slow Fire’ That’s Destroying All Our Books

Chloe Vassot – Literary Hub – 1200 Words

“It’s called a slow fire, this continuous acidification and subsequent embrittlement of paper that was created with the seeds of its own ruin in its very fibers. In a 1987 documentary on the subject, the deputy Librarian of Congress William Welsh takes an embrittled, acid-burned book and begins tearing pages out by the handful, crumbling them into shards with an ease reminiscent of stepping on a dried-up insect carcass.”

Continue Reading »


6 – Data-stealing App Found in Google Play Downloaded Thousands of Times

Carly Page – TechCrunch – 400 Kelime

“The TeaBot banking trojan, also known as Anatsa and Toddler, was first observed in May 2021 targeting European banks by stealing two-factor authentication codes sent by text message. A new report from Cleafy, an online fraud management and prevention solution, now says the malware has evolved to include distribution via a second-stage malicious payload, and is now targeting users in Russia, Hong Kong and the United States.”

Okumaya Devam Et »


7 – Is the Pilbara the Oldest Place on Earth?

Dan Avila – BBC – 1900 Words (with a Photo Gallery)

“In recent years, science has confirmed what Aboriginal Australians, the world’s oldest continuous living culture, always knew: the Pilbara region of Western Australia is among the oldest places on Earth. Dating to around 3.6 billion years ago, the Pilbara region of Western Australia is home to the fossilised evidence of the Earth’s oldest lifeforms.”

Continue Reading »


8 – Europe Says Yes to Messaging Interoperability as It Agrees on Major New Regime for Big Tech

Natasha Lomas – TechChrunch – 1400 Words

“Key requirements agreed by the EU’s co-legislators include interoperability for messaging platforms, meaning smaller platforms will be able to request that dominant gatekeeper services open upon request and enable their users to be able to exchange messages, send files or make video calls across messaging apps, expanding choice and countering the typical social platform network effects that create innovation-chilling service lock-in.”

Continue Reading »


9 – After 25 Years at Sea, Shipwrecked Lego Pieces Are Still Washing Ashore on Beaches in England

Elizabeth Gamillo – Smithsonian Magazine – 700 Words

“Along the beaches of Cornwall, England’s southwestern peninsula, locals and tourists alike have been finding more than just seashells along the seashore. Colorful ocean-themed Legos of octopuses with twisting tentacles, miscellaneous scuba gear, boxy whales, and other plastic pieces have been washing ashore for the last 25 years—a grim reminder of the lasting impacts of plastic pollution.”

Continue Reading »


Edebiyat, Kültür ve Sanat Hakkında İçerikler

diPost Mart ayı bültenlerinde Edebiyat, Kültür ve Sanat alanlarında onu Türkçe ve ikisi İngilizce olmak üzere on iki yazıyı abonelerimize ulaştırdık. Anahtar Kelimelerimiz: Hristiyan Kültürü, Müzik, Heykelcilik, Dünya Edebiyatı, Pandemi, Duygular, Resim

 1. Müziğin Doğduğu Gün / Görkem Demir
 2. Inventing Anna / Şebnem Baran
 3. Şarkıcı Gotikleri: Müslüm, Dilberay, Bergen / Fatih Özgüven
 4. Benim Modelliğime Gerek Yok / Özgün Türkeli
 5. Dünya Edebiyatı ve Kültür Tarihinde Su ve Deniz / Meriç Gök
 6. Bir Yoğurt Tanıtım Broşürü: Tam Biorgeslik! / Gülenay Börekçi
 7. Bu Bir Çizgi Değildir: Duyguların Haritası / Gökçen Erkılıç
 8. Oruçtan Önce Karnaval Coşkusu: Merfeğ Yortusu / Mişel Uyar
 9. Gustave Caillebotte: “Yer Döşeme Ustaları” (1875) / Tufan Erbarıştıran
 10. Şehrin Yeşil Sığınakları: Pandemi Parantezinde Parklar / Zeynep Büyükyağcıoğlu
 11. Tales of Two Jackals: Animals in Kalila and Dimna / Kevin Blankinship
 12. Beware the Ides of March. But Why? / Martin Stezano

1 – Müziğin Doğduğu Gün

Görkem Demir – Lavarla – 2000 Kelime

“Bugün Google’a ‘müziğin öldüğü gün’ yazdığınızda karşınıza gelen tarih 3 Şubat 1959 oluyor. Don McLean, Buddy Holly’nin ölümünü müziğin öldüğü gün olarak adlandırmış olabilir, ancak belki de onun ölümü, müziğin doğduğu günolmasını sağladı. Cause that’ll be the day when I die (çünkü o gün öleceğim gün olacak) diyerek öleceğinden bahsettiği şarkıyla kariyerinin doğuşu gerçekleşen biri için hiç de garip değil ha?”

Okumaya Devam Et »


2 – Inventing Anna

Şebnem Baran – Manifold – 1400 Kelime

“Anna Delvey olarak tanınan Anna Sorokin’in Shonda Rhimes tarafından Netflix için uyarlanan dizisi Inventing Anna, ‘Bu hikâye uydurulmuş kısımları haricinde tamamen gerçek’ sözüyle başlayan gerçek bir suç öyküsü. Zengin bir Alman ailenin kızı gibi kendini tanıtan Sorokin’in New York’ta çok sayıda insanı nasıl kandırıp dolandırdığını işleyen proje, aynı zamanda geçtiğimiz ayın en çok izlenen içeriklerinden biri.”

Okumaya Devam Et »


3 – Şarkıcı Gotikleri: Müslüm, Dilberay, Bergen

Fatih Özgüven – K24 – 850 Kelime

“Ama bu filmler, özellikle bu son üçü, ‘şarkıcının hikâyesi’ aracılığıyla başka derin ve acil bir ihtiyacı da karşılıyor. Çekilen acıların büyük çaplı, gösterişli bir ifadesini mümkün kılmak mı bu filmlerin başardığı? Peki ama Türkiye’deki şarkıcı filmleri hangi ara, nasıl oldu da korkunç bir Türk gotiği ihtiyacını karşılar hale geldiler? Müslüm, Dilberay, Bergen?”

Okumaya Devam Et »


4 – Benim Modelliğime Gerek Yok

Özgün Türkeli – Lavarla – 650 Kelime

“Cumhuriyet döneminde yapılan ilk heykeller, İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica imzasını taşımaktadır. 8 Ağustos 1928 tarihinde İstanbul’da açılan Taksim Cumhuriyet Anıtı’ndaki bronz heykeller en tanınmış eseridir. Anıtın kaide ve çevre düzenlemesinin altında İtalyan asıllı Giulio Mongeri’nin imzası vardır. Anıtın kaidesinde kullanılan taşlar, tıpkı mimar ve heykeltıraş gibi İtalya kökenlidir. Kırmızı renkli “rosso verona”, yeşil renkli “verde alpi” ve beyaz renkli “bianco perlino” İtalya’nın kuzeyinden temin edilmiştir.”

Okumaya Devam Et »


5 – Dünya Edebiyatı ve Kültür Tarihinde Su ve Deniz

Meriç Gök – Birikim Dergisi – 4400 Kelime

“Felsefe, mitoloji ve dinlerde suyun her zaman özel bir yeri olmuştur. Birçok din ve efsanede suyun kaynağı –kaynak– bereket ve refah getirdiği için kutsal alan olarak kabul edilmiş ve saygı görmüştür. Kökenin/başlangıcın, hayatın ve ölümün simgesi olarak su, dişiliğin, doğum ve ölümün simgesi olarak denizin yanında yer almıştır. Birçok yaratılış mitinde su ve deniz, varlığın temelidir.”

Okumaya Devam Et »


6 – Bir Yoğurt Tanıtım Broşürü: Tam Biorgeslik!

Gülenay Börekçi – Egoist Okur – 1000 Kelime

“Jorge Luis Borges ve Adolfo Bioy Casares… Edebiyat dünyasının en verimli ortaklıklarından birini, Biorges’i anlatıyorum bu yazıda, daha doğrusu Biorges’in ilk ve en şaşırtıcı adımı olan yoğurt tanıtım broşürünü. Okuyun, çünkü eğlenceli. Bence biraz da öğretici.”

Okumaya Devam Et »


7 – Bu Bir Çizgi Değildir: Duyguların Haritası

Gökçen Erkılıç – Manifold – 1100 Kelime

“Duyguların haritası çizilebilir mi? Haritanın duygusu olur mu? Coğrafi figürler ile hisler nasıl yan yana gelir, nasıl bir ülke oluştururdu? İçinde yaşadığımız şehirler de zaten duygularla örülmüş yerler değil mi? Bu yazıda bahsedeceğim harita kimsenin işine yaramayacak, kimsenin varacağı yere varmasını sağlayamayacak, bir şehri veya ülkeyi yönetmek için stratejik bilgileri açık etmeyecek veya dünya tarihini aydınlatan bir mihenk taşı olmayacak. Bu, hissiyatlarla örülü bir harita…”

Okumaya Devam Et »


8 – Oruçtan Önce Karnaval Coşkusu: Merfeğ Yortusu

Mişel Uyar – Nehna – 800 Kelime

“Bu bayramı Ermeniler Paregentan, Rumlar ise Baklahorani (Apokries) olarak kutluyorlar. Hatta dünyaca ünlü Rio Karnavalı da tarihi farklı da olsa aynı bayram. İstanbul Tatavla’da (Kurtuluş) 1941’e kadar kutlanan ve daha sonra son yıllarda yeniden canlandırılan sokak festivali geleneği Baklahorani, Ermeni toplumunda da Paregentan olarak coşkuyla kutlanıyor.”

Okumaya Devam Et »


9 – Gustave Caillebotte: “Yer Döşeme Ustaları” (1875)

Tufan Erbarıştıran – Oggito – 1900 Kelime

“Bu yazımızda sanatçının tek bir resmi üzerine yorum yapacağız. Söz konusu tabloyu sanatsal ve estetiksel açılardan olduğu kadar, dönemin emekçilerine olan bakış açısını da ele alacağız. Gustave Caillebotte’nin sanki bir fotoğraf karesinden esinlenerek yaptığı bu resim, Empresyonistlerin resim anlayışına karşıdır. Her şeye rağmen, bu resim dönemin emekçilerini yansıtması bakımından önemlidir.”

Okumaya Devam Et »


10 – Şehrin Yeşil Sığınakları: Pandemi Parantezinde Parklar

Zeynep Büyükyağcıoğlu – Ayrancım Gazetesi – 1750 Kelime

“Yeşil alanların fiziksel ve zihinsel sağlığa katkısından bahsederken, parklara erişimde ve niteliklerinde eşit haklardan da bahsetmek gerekiyor. Milyonlarca insanı öldürerek dünyayı sarsan İspanyol gribinin üzerinden bir asır geçti. Geçen zaman boyunca evrilen, yeni bir düzene, belki de eski düzenin cilalanmış bir biçimine adım atan dünya, tarihten ders alıp almadığını 2020’den beri mücadele ettiği yeni bir virüsle yeniden öğreniyor.”

Okumaya Devam Et »


11 – Tales of Two Jackals: Animals in Kalila and Dimna

Kevin Blankinship – Psyche – 2700 Words

Kalila and Dimna does this with a timeworn strategy: to delight as much as instruct. ‘One device was to put eloquent and elegant language in the mouths of animals and birds,’ explains Ibn al-Muqaffa’ in Fishbein and Montgomery’s English translation. Such a device lets the stories imply, instead of tell outright. Missing are the wonders of holy men rambling around in Sufi lore.”

Continue Reading »


12 – Beware the Ides of March. But Why?

Martin Stezano – History – 600 Words

“You’ve probably heard the soothsayer’s warning to Julius Caesar in William Shakespeare’s play of the same name: ‘Beware the Ides of March.’ Not only did Shakespeare’s words stick, they branded the phrase—and the date, March 15—with a dark and gloomy connotation. It’s likely that many people who use the phrase today don’t know its true origin. In fact, just about every pop culture reference to the Ides—save for those appearing in actual history-based books, movies or television specials—makes it seem like the day itself is cursed.”

Continue Reading »


Bunları Okudunuz Mu?

Yorum Bırak